Stropné reproduktory sa používajú na ozvučenie priestorov nielen v obchodoch ale aj v domácnosti. V poslednej dobe sa "stropáky" používajú čoraz viac a to pre tieto 3 hlavné dôvody:
1. nezaberajú miesto (nesadá na ne prach),
2. hodia sa do akéhokoľvek priestoru s falošným stropom,
3. dobre hrajú pri pomerne nízkej cene.
Nie je však stropák ako stropák. Len v našej ponuke nájdete viac ako 100 typov stropných reproduktorov. Niektoré sú určené výlučne pre prehrávanie hlasu (evakuácia budovy), niektoré sú určené na plošné ozvučenie priestoru a iba pár je určených na kvalitnú reprodukciu hudby, ktorá sa kvalitou vyrovná policovým reproduktorom v podobnej cenovej kategórii.
Podľa čoho teda vybrať reproduktor s kvalitnou reprodukciou hudby?
V tomto článku sa budeme zaoberať hlavne konštrukčnými materiálmi, použitím / nepoužitím výhybky, mechanickému skonštruovaniu reproduktorov a taktiež uvedieme niekoľko konkrétnych typov aj výrobcov kvalitných stropných reproduktorov z našej ponuky.
Stropný reproduktor sa skladá zo:
Šasi (obal, puzdro) - majú za úlohu držať všetky ostatné časti reproduktora pokope, dať mu nejaký tvar a dizajn. Bežne sa používa plast alebo hliník.
Membrány - Membrána reproduktora má za úlohu svojim pohybom vytvárať akustické vlnenie (zvuk). Materiál z ktorého je vyrobená výrazne ovplyvňuje, ako dokáže membrána zahrať určité frekvencie. Bežne sa používa papier, polypropén, uhlíkove vlákno a rôzne kovy (titán, horčík, meď...).
Mriežka - Zakrýva a chráni membránu. Praktický moderný systém uchytenia membrány je na magnetky, ktoré sú vbudované v šasi a druhá časť v membráne. Takýto spôsob uchytenia umožňuje mriežku aj prefarbiť na akúkoľvek farbu.
Magnet - obyčajný, neodýmový
Elektronika - kondenzátory, cievky, transformátory atď.
Úchytný systém - obyčajne sa používajú skrutkovacie príchytky, ktoré sa priťahujú šróbovaním o sadrokartónovú alebo OSB dosku.
Svorky - slúžia na zapojenie reproduktora reproduktorovým káblom na zosilňovač. Používajú sa tlačné svorky, wago ale aj šróbovacia svorkovnica. Väčšina kvalitných reproduktorov majú obyčajne pozlátené tlačné svorky, ktoré zabezpečujú dobrý kontakt s medeným reproduktorovým káblom a zároveň sú jednoduché na inštaláciu.
Pre kvalitnú reprodukciu hudby je z hľadiska konštrukčných materiálov najdôležitejším prvkom membrána. Cieľom pri výbere materiálu pre membránu je dosiahnuť čo najväčšiu pevnosť pri nízkej váhe. Takáto membrána môže byť tenká a pružná a môže rýchlo reagovať na zmenu akustických impulzov, čo znižuje skreslenie výsledného zvuku.
Väčšina reproduktorov (hlavne v kategórii do 60€ / kus) nemajú oddelené frekvenčné pásma. To znamená, že síce môžu mať dva meniče - jeden basový a jeden výškový, no do obidvoch ide rovnaký signál a každý menič zahrá, čo dokáže.
Lepšie reproduktory frekvenčné pásmo rozdeľujú, predtým ako signál príde do meniča. Používajú na to tazvanú výhybku.
Zadná strana stropného reproduktora bez výhybky (vľavo) a s výhybkou (vpravo)
Táto elektronická súčiastka je kombináciou kondenzátoru a cievky. Kondenzátor zadržiava nízke frekvencie a prepúšťa iba vysoké, do výškového reproduktora a naopak cievka zadržiava vysoké frekvencie a nízke prepúšťa do basového (alebo stredobasového) reproduktora.
Na obrázku je graf poklesu napätia na frekvenčnom pásme pri dvojpásmovej výhybke. Vidíme, že celé frekvenčné pásmo je pokryté, s miernym poklesom na 2000 Hz, kde sa stretávajú krivky basového a výškového pásma.
Táto kategória rozdielov ani tak nevplýva na výsledný zvuk reproduktora, no z našej skúsenosti vieme, že podľa týchto detailov sa častokrát zákazník rozhoduje, ktorý reproduktor si vyberie.
- Magnetická mriežka má viacero výhod oproti bežnej mriežke uchopenej mechanicky. Zakrýva totiž celý reproduktor, ktorý nemá dookola lem (ten časom zožltne). Je možné túto mriežku naraz prestriekať na akúkoľvek farbu a v neposlednom rade to uľahčuje inštaláciu reproduktora.
- Jednoduchosť inštalácie pomocou skrutkovacích úchytiek zvládne každý za pár minút. Prichystať si výrezný otvor pre stropné reproduktor Vám uľahčí šablóna, ktorá obyčajne pri reproduktoroch býva pribalená.
- Prepäťové ochrany nie sú samozrejmosťou pri každom reproduktore a pritom dokážu pri preťažení reproduktor zachrániť. Pri oprave stačí vymeniť poistku, ktorá zhorí namiesto reproduktora.
Lepšie raz počuť ako 100x o tom čítať. - vypočujte si u nás v posluchovej miestnosti stropné reproduktory strednej aj vyššej triedy.
- Séria Happi používa ako materiál reproduktorových membrán hliník, vďaka čomu celá séria okrem výborného zvuku získava aj odolnosť voči vode, nakoľko hliník je nehrdzavejúci kov.
- Neodýmové magnety sú použité na výškovom reproduktore.
- Dvojpásmová výhybka oddeľuje bassy od výšok a do jednotlivých meničov posiela príslušné frekvencie.
- Použitá je magnetická mriežka, pre jednoduchosť inštálácie a prípadné jednoduché prefarbenie mriežky na inú farbu.
- Výborný pomer cena / výkon.
- Všetky reproduktory tejto rady nájdete TU.
- Séria Intiimi používa ako materiál reproduktorových membrán titánium, vďaka čomu táto séria dosahuje vynikajúci zvuk.
- Neodýmové magnety sú použité aj na bassovom aj výškovom reproduktore.
- Dvojpásmová výhybka oddeľuje bassy od výšok a do jednotlivých meničov posiela príslušné frekvencie.
- Vyššia cena, prémiový zvuk.
- Všetky reproduktory tejto rady nájdete TU.
- Reproduktory série Performance (P4) sú vybavené membránami z horčíkovo-silikátového polyméru, ktorý sa používa v high-end reproduktoroch.
- Použité neodýmové magnety pre väčšiu zaťažiteľnosť a dvojpásmové výhybky pre oddelenie frekvenčného spektra.
- Vysoká cena, prémiový zvuk, zvučná značka známa vo svete audia.
- Všetky reproduktory tejto rady nájdete TU.
- Séria inštalačných reproduktorov značky Q acoustics QI65CP, QI80CP a QI80RP používajú membránu s nanočasticami,
- Tieto reproduktory sú vhodné aj do vlhkého prostredia. Použitá je aj magnetická mriežka.
- Použité neodýmové magnety pre väčšiu zaťažiteľnosť a dvojpásmové výhybky pre oddelenie frekvenčného spektra.
- Vyššia cena, veĺmi dobrý zvuk.
- Všetky reproduktory tejto rady nájdete TU.
© 2024 Proeling s.r.o.