Na začiatok si vysvetlíme, čo znamená, keď sa reproduktor nazýva aktívny.
Akívnym nazývame taký reproduktor, v ktorom je zabudovaný aj zosilňovač, ale môže obsahovať aj inú elektoroniku (napr. mixážny predzosilňovač, zvukový procesor, MP3 prehrávač, bezdrôtový mikrofón...).
Pre úplného laika sa dá aktívny reproduktor od pasívneho rozlíšiť aj tak, že aktívny reproduktor potrebuje napájanie a môžete do neho priamo zapojiť zdroj signálu ako je napr. telefón alebo prehrávač. K pasívnemu reproduktoru sa zvyčajne privedie len jeden kábel zo zosilňovača. Prehrávač alebo iný zdroj hudby sa vtedy zapája do zosilňovača.
Prejdime teraz k jednotlivým bodom, ktoré si treba uvedomiť pri výbere aktívneho reproduktoru. Ktoré vlastnosti sú dôležité - či už vyberáme reproduktory pre triedy, prezentačné miestnosti alebo reštaurácie?
Je vhodné, aby súčasťou balenia bol držiak, ktorý umožňuje montáž reproduktora ako na stenu, tak aj na strop miestnosti. Ušetríte si veľa trápenia.
Notebook napájaný z adaptéra (ale aj iné zariadenie) vie narobiť v ozvučení veľa problémov s "brumom". Preto je ideálne zapojiť ho do zariadenia, ktoré nie je galvanicky spojené so zemou (nevzniknú zemné slučky).
Prístup k reproduktorom namontovaným na strope je naozaj obmedzený, preto sa diaľkové ovládanie pomocou IR ovládača alebo aj ovládacích panelov namontovaných na stene veľmi hodí. V inteligentných stavbách oceníte ovládanie pomocou RS232.
Nielen kvôli nedostupnosti zariadenia, ale aj kvôli šetreniu spotreby elektrickej energie je automatické zapínanie a vypínanie zariadenia (audio signálom detekovaným na vstupe) veľmi praktické. Kto by každý deň liezol na stoličku a reproduktory vypol?
Ak dávate do ozvučenia signál variantne z centrálneho zdroja a občas z lokálneho zdroja, je vhodné, aby reproduktory mali aspoň dva vstupy (a z toho aspoň jeden symetrický, pre vzdialený zdroj signálu).
Ako príklad si vezmime prezentačnú miestnosť v reštaurácii. Väčšinou tam hrá tá istá hudba ako v iných priestoroch, ale občas potrebujeme prepnúť na iný vstup a dostať do reproduktorov signál z laptopu a mikrofónu prezentujúceho. V tomto prípade je ideálne na stenu osadiť panel, kde sa dajú notebook a aj mikrofón zapojiť (napr. panel APCL).
Hovoríte si, že niečo také musí byť drahé?
Všetky tieto vlastnosti má aktívny stereo pár SDQ5PIR. Je to ideálne riešenie pre predvádzacie miestnosti a interaktívne tabule. Popri všetkých týchto požiadavkách sú samozrejmosťou dobré zvukové vlastnosti.
Ak vás téma zaujala a chceli by ste sa dozvedieť viac, napíšte nám e-mail na adresu pod článkom alebo zavolajte. Radi vám odpovieme. :)
© 2024 Proeling s.r.o.