Čo je to systém maskovania reči? A ako funguje? Kde sa používa?
Predstavte si situáciu:
Doktor v ambulancii vyšetril pacienta a ide mu oznámiť diagnózu. V čakárni však čakajú ďalší pacienti a vďaka zlej akustike miestnosti a hrubému mužskému hlasu si vypočujú rozhovor v ambulancii. Nechtiac sa tak dozvedia citlivé informácie.
Alebo iná situácia:
Novinár v redakcii pracuje na novom článku. Zajtra má termín odovzdania článku a tak sa potrebuje sústrediť na prácu. Redakcia je zložená z viacerých buniek, kde má každý pracovník svoj stôl ale pracovné priestory nie sú nijako oddelené. Kolega vpravo telefonuje, kolegyňa vľavo sa rozpráva s druhou kolegyňou. Novinár sa nevie sústrediť a jeho produktivita práce výrazne klesá.
Takéto situácie nastávajú v každodennom živote. Systém maskovania reči je navrhnutý tak, aby takéto situácie riešil.
Maskovanie reči sa využíva najmä v týchto odvetviach a priestoroch:
Systém maskovania zvuku znížuje negatívne dopady rušívých zvukov, vytvára väčšiu intímnu zónu a väčší pocit súkromia pre zamestnancov a klientov. Značka Biamp s produktovou radou Cambridge sound masking je lídrom na trhu v maskovaní zvuku.
Nasledujúci graf ukazuje rôzne typy pracovných prostredí, od súkromných uzavretých kancelárií, cez zdieľané kancelárie až po otvorené viacbunkové pracovné prostredia. Slabo modrý stĺpec ukazuje úroveň hluku a silno modrý stĺpec ukazuje mieru súkromia pri rozhovoroch.
Vidíme, že čím priestor viac nahustíme zamestnancami (skľúčene priestory kabínkového pracoviska), tým väčší dopad to má na nepohodu zamestnancov. Ak chceme tento problém riešiť, môžeme buď zmeniť typ pracovného prostredia (nie vždy možné ale takmer vždy nákladné riešenie) alebo môžeme použiť systém maskovania zvuku.
Open space má veľa výhod ako napríklad: rýchlu výmenu informácií, bližšiu kooperáciu zamestnancov a v neposlednom rade aj nižšie náklady na vybudovanie a prevádzku takéhoto pracoviska v porovnaní so samostatnou kanceláriou pre každého jedného zamestnanca.
Ale, všetko má svoje výhody tak aj nevýhody. A nevýhodou open space je, že sa zamestnanci navzájom časo rušia a nevedia sa plne sústrediť na svoju úlohu. Výskumy odhalili, že sa zvyšuje aj počet využitých "sick days" v roku práve pri otvorených priestoroch. Ľudia sú viac v strese, čo vplýva na ich psychickú pohodu, produktivitu aj zdravie.
Systém maskovania zvuku nevyrieši všetky tieto problémy avšak dokáže výrazne znížiť ich nepriaznivé dopady. Systém Cambridge sound management rieši tento problém tak, že do reproduktorov v strope, púšťa špeciálny maskovací šum, ktorý znižuje zrozumiteľnosť reči a vytvára tak väčšiu zvukovú pohodu v miestnosti.
Výhody Cambridge sound masking:
Sú dva druhy technológie maskovania zvuku - priamy / nepriamy
V priamom systéme maskovania reči sa špeciálny šum šíri do priestoru priamo z reproduktorov, inštalovaných v strope.
Priamy systém maskovania reči v pracovnom prostredí
Šum pre maskovanie reči môže byť vyžarovaný do priestoru nepriamo. V tomto prípade sú reproduktory umiestnené nad úrovňou falošného stropu. Špeciálny šum sa šíri v priestore nad stropom. Odráža a šíri sa do priestoru celou plochou stropu.
Nepriamy systém maskovania reči v pracovnom prostredí
Súvisiace produkty:
Qt® 100 - zosilňovač šumu do 1115 m²
Qt® 300 - zosilňovač šumu do 3356 m²
Qt® reproduktor - Reproduktor na šum
Qt® Aktívny reproduktor - Reproduktor na šum aj hudbu v pozadí
© 2024 Proeling s.r.o.