V jednom z predchádzajúcich článkov sme si povedali, že 100V zariadenia sa používajú hlavne tam, kde je potrebný veľký počet reproduktorov a kde sú dlhé káblové trasy. Straty na vedení sú pri 100V technológii menšie, ako pri nízkoimpedančnej. Aj pri 100V technológii však platí, že kvalita reproduktorových rozvodov má dôležitý význam z hľadiska konečnej kvality celého ozvučovacieho reťazca. Zabudované nevhodné káble sa ťažko nahrádzajú novými.
V školách a iných budovách sa v časoch socializmu používali na 100V rozvody hliníkové vodiče. Dnes sa pre 100V reproduktorové rozvody používajú hlavne medené vodiče s pevným alebo spletaným jadrom.
Aj pri 100V rozvodoch je dôležité vybrať vodič správneho prierezu v závislosti od dĺžky kábla a prenášaného výkonu. Čím je prierez vodiča väčší, tým sú straty na tomto vodiči nižšie. Pri výbere správneho typu vodiča je dôležitý nielen prierez, ale aj to, či je vodič s pevným alebo pleteným jadrom. Pred definitívnym výberom si odskúšajte, či dokážete vybratý vodič na svorky zariadenia mechanicky pripojiť.
Pri 100V reproduktoroch nepoužívame ako základný technický parameter jeho impedanciu, ale jeho výkon. Čím je káblom prenášaný výkon vyšší, tým je potrebný kábel s väčším prierezom. Transformátor na 100V reproduktore obyčajne obsahuje viac výkonových odbočiek. Do celkového výkonu, ktorý máme zapojený na kábli sa nezapočítava výkon najväčšej odbočky, ale výkon reálne zapojenej odbočky.
Z hľadiska maximálnej možnej dĺžky kábla nie je jedno, či sú všetky reproduktory zapojené na jeho konci alebo sú rozložené po jeho trase. Väčšiu dĺžku kábla dosianeme, ak sú reproduktory zapojené pravidelne pozdĺž kábla. V nasledujúcich dvoch tabuľkách je uvažovaný najhorší prípad - ak je celá záťaž zapojená na konci kábla.
Dĺžka je jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich kvalitu výsledkého signálu. Logicky, čím je trasa dlhšia, tým sú vyššie straty signálu.
Ak uvažujeme: štandardnú kvalitu ozvučenia a medený vodič s mernou elektrickou vodivosťou 1,75.10-8 Ω.m, tak nám vychádzajú tieto maximálne dĺžky kábla v závislosti od prenášaného výkonu:
Ak uvažujeme: nižšiu kvalitu ozvučenia a medený vodič s mernou elektrickou vodivosťou 1,75.10-8 Ω.m, tak nám vychádzajú tieto maximálne dĺžky kábla v závislosti od prenášaného výkonu:
Všetky odporúčané reproduktorové káble sú z bezkyslíkatej meďi s vysokou čistotou:
Používajú sa aj bežné inštalačné káble s nie tak čistou meďou, takže vypočítané dĺžky treba úmerne korigovať.
Na hlasovú signalizáciu požiaru (HSP) sa používajú káble s pevným jadrom a s funkčnou odolnosťou pri požiari s patričnou triedou reakcie na oheň a doplnkových klasifikácií. Napríklad 1-CXKH-V 2-Ox1,5 RE P60-R B2ca-s1,d0,a1. Presný typ kábla vo vašom projekte je daný požiadavkami z požiarneho projektu.
Ľudský sluch pokles signálu o 1dB nerozpozná. Pokles o 3dB je približne hranica, ktorú už rozpoznáme. Je to približne polovičný výkon.
Výkonové odbočky reproduktorov sa používajú na to, aby bolo možné pomocou rovnakých reproduktorov zapojených na tom istom kábli, dosiahnuť v rôznych miestach rôznu hladinu akustického tlaku (niečo ako hlasitosť). Ale ak máme na jednom dlhom kábli (napríklad v obci) veľa reproduktorov, môžeme tieto odbočky využiť aj na kompenzáciu strát na vedení tak, aby sme po celej dĺžke dosiahli vyrovnanú hladinu akustického tlaku. Na začiatku vedenia zapojíme odbočky s nižším výkonom a postupne výkon na odbočkách zvyšujeme.Takto sme schopní dosiahnuť väčšiu dĺžku kábla (samozrejme to treba všetko dobre prepočítať aj z hľadiska zaťažiteľnosti kábla a potrebnej hladiny akustického tlaku).
Rozloženie reproduktorov na kábli so zapojením rôznych odbočiek.
Z príkladu je vidno, že zapojením rôznych odbočiek sme dosiahli vyrovnanú hladinu akustického tlaku v rozmedzí 3.01dB napriek tomu, že kábel je 3300m dlhý.
Zaujala vás táto téma? Prečítajte si aj iné články s podobnou tématikou:
Straty signálu na kábloch pre nízkoimpedančné reproduktorové rozvody
Ak idete inštalovať rozvody pre ozvučenie a nie ste v tejto oblasti odborník, tak sa vám určite oplati niečo sa o stratách na vedení ku reproduktorom dozvedieť. Čítať ďalej>>
Cena ozvučenia - od čoho sa odvíja?
Rozhodli ste sa ozvučiť svoje priestory, či už doma alebo vo firme, ale neviete koľko peňazí si pripraviť? V tomto článku sa pozrieme na dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú cenu vášho ozvučenia. Čítať ďalej>>
Kedy používame 100V zariadenia a kedy nízkoimpedančné?
Kedy použiť 100V technológiu a kedy zostaneme pri nízkoimpedančnej? Účelom tohto článku nie je v plnej miere obsiahnuť celú problematiku, ale v skratke informovať tých, ktorí s montážou ozvučenia len začínajú. Čítať ďalej >>
Hlasová signalizácia požiaru (HSP) EN54
Pred realizáciou hlasovej signalizácie požiaru by ste sa mali zoznámiť s požiarnym projektom pre danú stavbu. V ňom je určené, aké požiarnotechnické zariadenia musia byť v danej stavbe nainštalované. Čítať ďalej>>
© 2024 Proeling s.r.o.