Skratka IP + číselný kód popisuje, nakoľko je elektrické zariadenie chránené voči okolitým vplyvom, tzv. stupeň ochrany krytom. Ide hlavne o vniknutie cudzieho telesa alebo vody do zariadenia. Prídavné znaky môžu označovať aj ochranu zariadenia voči mechanickému poškodeniu, zvýšenému tlaku alebo teplote.
Stupeň ochrany krytom sa vyjadruje IP kódom, ktorý je definovaný medzinárodným štandardom IEC a na Slovensku v "STN EN 60529 (33 0330) Stupne ochrany krytom (krytie - IP kód)". Skratka IP pochádza z anglického International protection (rating), niekedy nazývané aj ingress protection (rating).
Klasifikácia vznikla najmä kvôli tomu, aby užívatelia (aj výrobcovia) dokázali presnejšie určiť vlastnosti zariadení. Keď výrobca označí produkt ako vodotesný, môže to znamenať, že ak sa nám vyleje na zariadenie voda z pohára, nepoškodí ho to. Tak isto ale môže výraz vodotesný znamenať, že sa so zariadením môžete napríklad potápať a to tiež vždy do určitej hĺbky.
Tieto údaje môžu byť veľmi zaujímavé hlavne pre mobily, fotoaparáty alebo náramkové hodinky, avšak aj pri reproduktoroch je potrebné vedieť, či ich môžeme umiestniť na terasu (ešte rozlišujeme, či s prístreškom alebo bez). Preto je potrebné bližšie špecifikovať odolnosť zariadenia.
Hodnota IP krytia sa vždy udáva dvojciferným číselným kódom a niekedy s doplnkovými označeniami.
prvá cifra (0-6) udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov (cudzím predmetom môže byť aj prach),
druhá cifra (0-8) udáva stupeň krytia pred vniknutím vody za rôznych podmienok.
Zastavme sa pri stupni ochrany voči vode. Môže sa zdať, že dážď by mal byť iba jedným zo stupňov ochrany pred vodou. Avšak dažďa je mnoho typov. Pre nás stačí vedieť, že na otvorené priestranstvo musíme použiť zariadenie s minimálnym krytím IP 64 - aby bolo zariadenie chránené proti silnému dažďu za vetra.
Maximálny možný stupeň krytia je IP68 - také zariadenie je prachotesné a odolá aj trvalému ponoreniu.
Ak chceme umiestniť reproduktor do kúpeľne, potrebujeme odolnosť voči vlhkosti - teda minimálne IP53. To isté platí ak chceme reproduktory umiestniť pod na terasu pod striešku, kde budú vystavené vlhkosti ale už nie priamemu dažďu.
Čo sa týka reproduktorov, vždy si zvážme vlastnosti priestoru, do ktorého ich chceme umiestniť a podľa toho vyberajme reproduktor s vhodným IP krytím.
Do kancelárií alebo izieb postačia obyčajné reproduktory bez špeciálnej úpravy, ale do kúpeľne či WC by sme mali použiť odolnejšie. Ak chceme ozvučiť terasu či záhradu, ochrana voči vlhkosti a prachu musí byť ešte vyššia. Do priameho dažďa poslúžia reproduktory s IP 64.
Aké konkrétne typy reproduktorov použiť do vhlkého prostredia, napríklad na terasu alebo do kúpeľne? Nájdete ich v súvisiacich článkoch:
Reproduktory vhodné do vlhkého prostredia
Kúpeľne, sauny, terasy - aké reproduktory použiť? Čítať ďalej>>
Podrobnejší článok o ozvučení terasy. V ponuke máme viacero vode odolných reproduktorov. Najlepším kandidátom sú určite reproduktory MASK6C.
© 2024 Proeling s.r.o.