Ozvučenie prezentačnej alebo školiacej miestnosti

  • Ozvučenie prezentačnej alebo školiacej miestnosti

Pod ozvučením prezentačnej miestnosti myslíme ozvučenie priestoru kde v prednej časti miestnosti prednášajúci pri plátne niečo prednáša a poslucháči sediaci v priestore miestnosti ho počúvajú. Prednáška sa zvyčajne prenáša cez dataprojektor na plátno. Ozvučenie tu slúži na prenášanie zvukov z počítača a na zlepšenie počuteľnosti prednášajúceho. 


Čo má vplyv na výber zariadení pri ozvučení prezentačnej a školiacej miestnosti?

  1. Veľkosť miestnosti. Napr. podľa veľkosti miestnosti sa rozhodneme či potrebujeme  mikrofón pre rečníka. V malých miestnostiach ho netreba.
  2. Akustická pohltivosť stien, stropu a podlahy a druh materiálov z ktorých je miestnosť vybudovaná. To má vplyv na výber reproduktorov a aj potrebných zariadení napr. pre odstránenie spätnej väzby.
  3. Dôležité je vedieť či sa bude robiť zvukový záznam z prednášky alebo prenos do inej miestnosti. Potrebujete príslušné výstupy aj iný počet mikrofónov.
  4. Ovládanie zariadení. Ak je to malá miestnosť a prednáška sa nebude zaznamenávať, tak nám stačia dva aktívne reproduktory zapojené priamo na počítač prezentujúceho a sme hotoví. Ale ak je to veľká miestnosť, kde môže prísť veľký počet účastníkov, tak buď musíte mať obsluhu audio zariadení alebo prednášajúcemu musíte umožniť ovládať ozvučenie (aspoň hlasitosť).
  5. Aké zariadenie si prinesie prezentujúci. Nakoľko rečník si zvyčajne na prezentáciu prinesie vlastný počítač, je vhodné, aby ste boli pripravení na všetky alternatívy výstupov, ktoré môžu nastať.
  6. Na čo ďalšie bude ozvučenie slúžiť. Výber reproduktorov bude iný ak sú určené len na reč ako keď sa v danom priestore plánujú aj spoločenské posedenia prípadne premietanie filmov.

Pripravili sme tri jednoduché príklady riešenia pre ozvučenie prezentačnej miestnosti.

Ak potrebujete riešiť komplexne zložitejší prípad, neváhajte nás kontaktovať. Spravíme Vám cenovú ponuku na mieru podľa Vašich požiadaviek. Napíšte nám email na proeling@proeling.sk, zavolajte nám alebo napíšte pomocou kontaktého formuláru (kliknutím na obrázok nižšie prejdete na kontaktný formulár).

kontakntý formulár


Príklad 1: Jednoduché ozvučenie zasadačky alebo prezentačnej miestnosti 

Najjednoduchší prípad je miestnosť kde nie je treba mikrofón a ani záznam. Na prenos zvuku z počítača kde je nahratá prezentácia nám stačí použiť set dvoch aktívnych reproduktorov, ktoré namontujete sprava a zľava vedľa plátna. Reproduktory len pripojíme na 230V str. a do audio výstupu počítača. To je všetko čo je nevyhnutné. 

malá prezentačná miestnosť
V takejto malej prezentačnej miestnosti postačí pár aktívnych reproduktorov.

Použiť môžeme reproduktorový set: SDQ5P, SDQ5PIR, AMC POWER BOX5, OVO5P, 2 x OVO8P alebo iné podľa potrebného výkonu.

Príklad 2: Ozvučenie prezentačnej miestnosti s mikrofónom a výstupom pre záznam

Teraz si popíšeme prípad keď je potrebný mikrofón na prizvučenie prednášajúceho a z prednášky a následnej diskusie sa bude robiť aj záznam. 

Na snímanie hlasu prednášajúceho a aj diskutujúceho použijeme pár ručných bezdrôtových mikrofónov iLive 2x2. Sú veľmi dobre odolné voči spätnej väzbe. Pokiaľ má miestnosť sádrokartónový strop tak estetické a aj cenovo výhodné riešenie je použitie reproduktorov zabudovaných do stropu. Ako zosilňovač by som použil Apart MA120 kvôli tomu, že má výstup na záznam nezávislý od riadenia hlasitosti zvuku v miestnosti. Zvukovú aparatúru by som ešte vybavil prehrávačom, aby sa cez prestávky a pri iných príležitostiach dalo do ozvučenia niečo pustiť. Napr. PCR3000RMKIII.

schéma - prezentačná miestnosť

Zapojenie jednotlivých komponentov pre riešenie melej prezentačnej miestnostizasadačka zapojenie

Použité komponenty: 1x iLive 2x2, 6x CMX20DT, 1x MA120, 1x PCR3000RMKIII


Príklad 3: Ozvučenie veľkej prezentačnej miestnosti s možnosťou rozdelenia na dve nezávislé prezentačné miestnosti

Ako posledný si popíšeme prípad, že máme jednu veľkú miestnosť, ktorá sa v prípade potreby dá rozdeliť na dve menšie. Zariadenie musí umožniť aby bol jeden rečník počuť v oboch častiach keď je predel otvorený, alebo aby bolo možné viesť v každej časti (po predelení) nezávislú prednášku. Obaja rečníci musia dokázať pomocou panelu na stene  nezávisle ovládať hlasitosť mikrofónu a hudby. Panel bude slúžiť aj na vstup zvuku z počítača prezentujúceho do ozvučenia. 

Opäť na snímanie hlasu oboch prednášajúcich použijeme pár ručných bezdrôtových mikrofónov iLive 2x2, lebo sú veľmi dobre odolné voči spätnej väzbe. Pokiaľ má miestnosť sádrokartónový strop tak opäť použijeme reproduktory zabudované do stropu. Ako predzosilňovač by som použil PM1122 pretože má dve nezávislé zóny ktoré je možné pomocou pripojených panelov diaľkovo ovládať z pultu prednášajúceho. Na zosilnenie signálu z predzosilňovača PM1122 by som použil dvojkanálový zosilňovač napr. REVAMP2120. Zvukovú aparatúru by som ešte vybavil prehrávačom, aby sa cez prestávky a pri iných príležitostiach dalo do ozvučenia niečo pustiť. Napr. PCR3000RMKIII.

schéma - prezentačná miestnosť

Zapojenie jednotlivých komponentov pre riešenie veľkej prezentačnej miestnostizasadačka veľká zapojenie

Použité komponenty: 1x iLive 2x2, 12x CMX20DT, 1x PM1122, 2x PM1122RL, 1x REVAMP2120T, 1x PCR3000RMKIII


 

Súvisiace produkty

Komentáre

Od Komentár
Jiří Pulcer
2017-11-30

Velmi hezky udělaná prezentace

Pridať komentár