Kedy používame 100V zariadenia a kedy nízkoimpedančné?

  • Kedy používame 100V zariadenia a kedy nízkoimpedančné?

Zamyslíme sa nad tým, kedy použiť 100V technológiu a kedy zostaneme pri nízkoimpedančnej. Účelom tohto článku nie je v plnej miere obsiahnuť celú problematiku, ale v skratke informovať tých, ktorí s montážou ozvučenia len začínajú.

Aký je rozdiel medzi 100V zosilňovačom a nízkoimpedančným zosilňovačom?

V princípe sú to totožné zariadenia, len 100V zosilňovač má na výstupe transformátor, ktorý pretransformuje výstupný signál tak, aby pri plnom výkone zosilňovača mal na výstupe 100V. To znamená, že skúsený technik vie pomocou vhodného (vhodného, nie hocijakého) transformátora z bežného zosilňovača urobiť sto voltový.
To isté platí o reproduktoroch. Z bežného reproduktora urobíme 100V reproduktor tak, že pred neho zaradíme vhodný transformátor, ktorý 100V signál opäť pretransformuje späť na pôvodnú hodnotu. Načo to robíme?

Výhody 100V technológie a použitie
1 Menší potrebný prierez káblov. Veľmi zaujímavé z hľadiska ceny pri dlhých trasách (veľké budovy).
2 Možnosť zapojiť veľký počet reproduktorov na jeden zosilňovač. Aj stovky reproduktorov (nákupné centrá, veľké závody, kongresové centrá).
3 Možnosť meniť počet pripojených reproduktorov aj dodatočne. Pri rekonštrukcii alebo dostavbe (reštaurácie, obchody, priemysel).
4 Jednoduchá a lacná regulácia hlasitosti reproduktorov pripojených na jeden zosilňovač (obchodné centrá ale aj rodinné domy).

Kedy používame klasickú nízkoimpedančnú technológiu?
1 Keď nie je požiadavka na veľký počet reproduktorov pripojených na jeden zosilňovač (menšie bary a reštaurácie, domy, byty). Zvyčajne je maximum 4 reproduktory (16 Ohm) na jeden kanál.
2 Pri ozvučení jedného priestoru veľkým výkonom (divadlo, kino, diskotéka).
3 V priestoroch, kde je požiadavka na vysokú vernosť zvuku (štúdiá, posluchové miestnosti pre audiofilov...)

Rozhodnúť, ktorá technológia je pre danú aplikáciu výhodnejšia nie je niekedy jednoduché. Dôležitý argument pri tomto rozhodovaní môže byť aj to, že nízkoimpedančné zariadenia sa dnes robia (99%) STEREO a 100V zariadenia sa robia MONO. Pri MONO ozvučení nemusíte do každého priestoru (WC, terasa) dávať dva reproduktory ako pri STEREO. V princípe je pre plošné ozvučenie (ozvučenie veľkej plochy pomocou mnohých reproduktorov) MONO vhodnejšie.

Ďalšie novinky sa dozviete na Facebooku

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár